Karolina Kowalkiewicz breaks silence following UFC 212 loss

Karolina Kowalkiewicz

This past weekend, in the co-main event of UFC 212, former UFC strawweight title challengers Claudia Gadelha and Karolina Kowalkiewicz stepped into the Octagon for a pivotal scrap that saw Gadelha pick up an early 1st round submission win.

The win was a particularly impressive one for Gadelha, who is now on a 2-fight win streak following her TUF Finale loss to Joanna Jedrzejczyk in a failed bid for the women’s strawweight title nearly a year ago.

Claudia Gadelha Joanna Jedrzejczyk

On the heels of the loss, Kowalkiewicz broke her silence on social media this week:

Smutek, żal, złość, gniew, rozczarowanie-nie ma odpowiednich słów żeby opisać to co teraz czuję… Kocham to co robię, kocham MMA i nic tego nie zmieni, będę trenowała i walczyła dalej, i zapewniam Was, że do kolejnej walki wyjdę jak zawsze, uśmiechnięta. Byłam naprawdę doskonale przygotowana do tego pojedynku i nie mam pojęcia co tam się stało. Po prostu Claudia była lepsza i to nie był mój dzień. Chciałam jej jeszcze raz bardzo pogratulować i podziękować za walkę. Jesteś niesamowitym sportowcem i wspaniałym człowiekiem i to był dla mnie zaszczyt, że mogłam się z Tobą zmierzyć. Dostałam cenną lekcję. Kiedyś walczyłam tylko dla siebie, teraz walczę też dla Was, dlatego chciałam bardzo przeprosić wszystkich tych, których zawiodłam. Chciałam przeprosić moich trenerów, kolegów z STT, przyjaciół, rodzinę i wszystkich fanów, i jednocześnie chciałam Wam podziękować za ogromne wsparcie jakie od Was dostaje. Jesteście niesamowici, a ja jestem ogromną szczęściarą ze Was mam. Nie będę się za dużo rozpisywać bo śpieszę się na trening… 😉 Jeszcze raz przepraszam i dziękuję. Sadness, regret, anger, disapointment- i have no words to describe how i feel right now… I love to do what i do, I love MMA and nothing going to change it, im going to keep training and fighting and i promise that im going to come out to my next fight with a smile on my face as always. I was really well prepared to this fight and i have no idea what happened. Claudia was just better, and that definitely was not my day. I wanted to congratulate her and say thank you for the fight. You are an amazing fighter and person, it was an honour that i could face you in octagon. That was an important lesson. Before i was fighting only for myself, now im also fighting for you my fans, thats why i want to apologize to you for letting you down. I wanted to apologize my coaches, training partners from STT, friends, family and all my fans and i want to thank you for all the support im getting from you. You are incredible and im very lucky to have you. Im not going to make it any longer because im going to training… 😉 Once again im sorry and thank you

A post shared by Karolina Kowalkiewicz (@karolinakowalkiewicz) on

This article first appeared on BJPenn.com on 6/7/2017.

This article appeared first on BJPENN.COM