Paul Felder to commentate all four UFC Fight Island event

Paul Felder, Fight Island
Image Credit: UFC.com

UFC lightweight contender Paul Felder will be on commentary duty for all four UFC events on Fight Island—Yas Island in Abu Dhabi.

Felder revealed his frantic Fight Island schedule in an interview with MMA Junkie.

“I’m calling every fight,” Felder said (via MMA News). “I’m working the desk for every fight and calling every fight. I’m out there all three weeks. So, I’ve got a lot of work to do as well. There’s quite a lot of research when you have to call four fight cards and also talk pre and post-fight shows as well.”

Here are the full fight cards Paul Felder will be calling on Fight Island, beginning with the UFC 251 pay-per-view on July 11.

UFC 251 – July 11

Main Card | 10:00pm ET on PPV

  • Kamaru Usman vs. Gilbert Burns – welterweight title fight
  • Alexander Volkanovski vs. Max Holloway – featherweight title fight
  • Petr Yan vs. Jose Aldo – vacant bantamweight title fight
  • Jessica Andrade vs. Rose Namajunas
  • Amanda Ribas vs. Paige VanZant

Preliminary Card | 8:00 pm ET on ESPN/ESPN+

  • Volkan Oezdemir vs. Jiri Prochazka
  • Elizeu Zaleski dos Santos vs. Muslim Salikhov
  • Makwan Amirkhani vs. Danny Henry
  • Leonardo Santos vs. Roman Bogatov

Early Prelims | 6 p.m. ET, ESPN/ESPN+

  • Marcin Tybura vs. Alexander Romanov
  • Raulian Paiva vs. Zhalgas Zhumagulov
  • Karol Rosa vs. Vanessa Melo
  • Martin Day vs. Davey Grant

UFC Fight Night: Kattar vs Ige – July 15

Main Card | 10 p.m. ET on ESPN+

  • Calvin Kattar vs. Dan Ige
  • Frankie Edgar vs. Pedro Munoz
  • Carla Esparza vs. Marina Rodriguez
  • Abdul Razak Alhassan vs. Mounir Lazzez
  • Jared Gordon vs. Chris Fishgold

Preliminary Card | 7 p.m. ET on ESPN+

  • Modestas Bukauskas vs. Vinicius Moreira
  • Molly McCann vs. Talia Santos
  • Ricardo Ramos vs. Lerone Murphy
  • John Phillips vs. Dusko Todorovic
  • Tim Elliott vs. Ryan Benoit
  • Diana Belbita vs. Liana Jojua

UFC Fight Night: Figueiredo vs. Benavidez 2 – July 18

Main Card | 9:00 p.m. ET on ESPN+

  • Deiveson Figuredo vs. Joseph Benavidez – vacant flyweight title fight
  • Jack Hermansson vs. Kelvin Gastelum
  • Marc Diakiese vs. Rafael Fiziev
  • Ariane Lipski vs. Luana Carolina
  • Alexandre Pantoja vs. Askar Askarov

Preliminary Card | 6 p.m. ET on ESPN+

  • Roman Dolidze vs. Khadis Ibragimov
  • Grant Dawson vs. Nad Narimani
  • Joe Duffy vs. Joel Alvarez
  • Brett Johns vs. Montel Jackson
  • Tagir Ulanbekov vs. Alexander Doskalchuk
  • Davi Ramos vs. Arman Tsarukyan
  • Carlos Felipe vs. Serghei Spivac

UFC Fight Night: Whittaker vs. Till – July 25

Main Card | Start time TBD

  • Robert Whittaker vs. Darren Till
  • Mauricio Rua vs. Antonio Rogerio Nogueira
  • Alex Oliveira vs. Peter Sobotta
  • Fabricio Werdum vs. Alexander Gustafsson
  • Danny Roberts vs. Nicolas Dalby

Preliminary Card | Start time TBD

  • Tom Aspinall vs. Jake Collier
  • Justin Tafa vs. Raphael Pessoa
  • Movsar Evloev vs. Mike Grundy
  • Bethe Correia vs. Pannie Kianzad
  • Nathaniel Wood vs. Umar Nurmagomedov
  • Ramazan Emeev vs. Shavkat Rakhmonov

Are you a fan of Paul Felder as a UFC commentator?