BJPENN COM

MMA News

Thursday, 12/01/2011, 01:57 am

2011 World MMA Awards Results

The 2011 World MMA Awards took place tonight at the Pearl at the Palms in Las Vegas Nevada. The show was hosted by outspoken UFC middleweight Chael Sonnen, and included awards for categories such as “Fighter Of The Year”, “KO Of The Year”, and “Fight Of The Year” (between the dates September 1st, 2010 and August 31st, 2011).  The following were tonight’s nominees and award winners for all 22 categories:

International Fighter of the Year
NOMINEES:
Michael Bisping
Alexander Gustafsson
Joachim Hansen
Alistair Overeem
Dennis Siver
Winner: Alistair Overeem

Gym of the Year
NOMINEES:
Alliance MMA
Black House
Jackson’s MMA
Roufusport
Xtreme Couture
Winner: Black House

Referee of the Year
NOMINEES:
Herb Dean
“Big” John McCarthy
Dan Miragliotta
Josh Rosenthal
Mario Yamasaki
Winner: Herb Dean

Comeback of the Year
NOMINEES:
Marloes Coenen vs. Liz Carmouche (Strikeforce: Feijao vs. Henderson)
Cheick Kongo vs. Pat Barry (UFC Live 5)
Antonio Rodrigo Nogueira (career)
Tito Ortiz (career)
Joe Warren vs. Joe Soto (Bellator 27)
Winner: Cheick Kongo

Best Technical Equipment
NOMINEES:
Bad Boy
Everlast
Hayabusa
Rival
Venum
Winner: Everlast

Journalist of the Year
NOMINEES:
John Morgan
Gareth A. Davies
Josh Gross
Ariel Helwani
Ben Fowlkes
Winner: Ariel Helwani

Coach of the Year
NOMINEES:
Rafael Cordeiro
Eric Del Fierro
Cesar Gracie
Greg Jackson
Shawn Tompkins
Winner: Greg Jackson

Best Lifestyle Clothing
NOMINEES:
Affliction
Bad Boy
Form Athletics
RVCA
TapouT
Winner: TapouT

Promotion of the Year
NOMINEES:
BAMMA
Bellator Fighting Championships
DREAM
Strikeforce
UFC
Winner:UFC

Media Source of the Year
NOMINEES:
“Inside MMA” on HDNet
MMAFighting.com
“MMA Live” on ESPN
MMAjunkie.com
Sherdog.com
Winner: MMAJunkie.com

Best Technical Clothing
NOMINEES:
Bad Boy
Hayabusa
Jaco
Sprawl
Venum
Winner: Bad Boy

Personality of the Year
NOMINEES:
Bruce Buffer
Jacob “Stitch” Duran
Joe Rogan
Bas Rutten
Burt Watson
Winner: Joe Rogan

Female Fighter of the Year
NOMINEES:
Marloes Coenen
Zoila Gurgel
Sarah Kaufman
Ronda Rousey
Miesha Tate
Winner: Miesha Tate

Entrance of the Year
NOMINEES:
Yoshihiro Akiyama (UFC 133)
Vitor Belfort (UFC 133)
Dave Herman (UFC 131)
Mark Hominick (UFC 129)
Jason “Mayhem” Miller (DREAM.16)
Winner: Jason “Mayhem” Miller

Breakthrough Fighter of the Year
NOMINEES:
Donald Cerrone
Daniel Cormier
Phil Davis
Demetrious Johnson
Brian Stann
Winner: Donald Cerrone

Submission of the Year
NOMINEES:
Chan Sung Jung vs. Leonard Garcia (UFC Fight Night 24)
Pable Garza vs. Yves Jabouin (UFC 129)
Richard Hale vs. Nik Fekete (Bellator 38)
Vinny Magalhaes vs. Viktor Nemkov (M-1 Challenge 25)
Tito Ortiz vs. Ryan Bader (UFC 132)
Winner: Chan Sung Jung

Ring Girl of the Year
NOMINEES:
Arianny Celeste
Kelli Hutcherson
Brittney Palmer
Chandella Powell
Mercedes Terrell
Winner: Arianny Celeste

Leading Man of the Year
NOMINEES:
Scott Coker
Lorenzo Fertitta
Marc Ratner
Bjorn Rebney
Dana White
Winner: Dana White

KO of the Year
NOMINEES:
Patricky “Pitbull” Freire vs. Toby Imada (Bellator 39)
Cheick Kongo vs. Pat Barry (UFC Live 5)
John Makdessi vs. Kyle Watson (UFC 129)
Lyoto Machida vs. Randy Couture (UFC 129)
Anderson Silva vs. Vitor Belfort (UFC 126)
Winner: Anderson Silva

Fight of the Year
NOMINEES:
Jose Aldo vs. Mark Hominick (UFC 129)
Dominick Cruz vs. Urijah Faber (UFC 132)
Frankie Edgar vs. Gray Maynard (UFC 125)
Nick Diaz vs. Paul Daley (Strikeforce: Diaz vs. Daley)
Diego Sanchez vs. Martin Kampmann (UFC Live 3)
Winner: Edgar vs. Maynard

Fighter of the Year
NOMINEES:
Dominick Cruz
Nick Diaz
Dan Henderson
Jon Jones
Anderson Silva
Winner: Jon Jones

Lifetime Achievement Award Winner
Shawn Tompkins

comments